Home / Hastalıklarda Psikoterapi / Madde Bağımlılığı ve Psikoterapi

Madde Bağımlılığı ve Psikoterapi

Madde bağımlılığı bir çeşit köleliktir. Madde bireyi kendi esiri yapar. Bedendeki reseptörler aç kurtlar gibi maddeyi isterken kişinin tüm davranışları bu maddeyi bulmaya ve tüketmeye ayarlanır. İstenirse herkes bir maddenin bağımlısı haline getirilebilir belki ama madde bağımlılığında 3 başat neden vardır.

1 – Genetik yatkınlık

2 – Kötü arkadaşlarla özdeşleşme

3 – Madde satışındaki kârdan vazgeçmek istemeyenler.

Kişinin nesep bağı incelendiğinde hem anne hem baba tarafından çeşitli madde bağımlılığı kurbanları fark edilecektir. Örneğin sigara bağımlısı bir hastamızın baba tarafından dedesi alkol bağımlısıydı ve cesedi çırılçıplak bir ırmakta bulunmuştu. Kokain bağımlılığından ölen Whitney Houston ve eroin bağımlılığı kurbanı Toni Morrison’un şecereleri de incelenmeye değerdir.

Madde bağımlısı kişi adeta kendisine suç ortağı arar ve kullandığı maddeyi başkalarına ikram ederek onları da bağımlı hale getirmeye çalışır. Arkadaş ilişkilerinde öykünme, özenme ve özdeşleşme çok kolay yaşanır. Dolayısıyla madde bağımlısı arkadaşı olan kişinin madde bağımlılığına kayması kolay olur.

Bağımlılık yapan madde satışından geçimlerini sağlayan ve kâr elde eden insanlar da bu illetin ortadan kalkmamasına hizmet ederler. Bir bakarsınız ki ilkokul mezunu bir torbacı tıp fakültesi mezunu madde bağımlılığını tedavi eden bir doktordan daha zengin oluvermiştir.

Kronik bir hastalık olan madde bağımlılığı uzun süreli bir psikoterapi programı gerektirir. Kişinin psikoterapiden yararlanması için maddeye olan esaret durumunun azaltılması, hafifletilmesi şarttır. Bunun için değişik yöntemler uygulanmaktadır. Antalya Ruhbilim Okulu bağımlı olunan maddenin,  hücrelerdeki elektro-manyetik hafızadan silinmesinin, kişinin iradesini güçlendirdiğini ve kişiyi psikoterapiden daha kolay yararlanabilir hale getirdiğini gözlemlemiştir.

Kişinin “ben madde bağımlılığından kurtulmak istiyorum” demesi oldukça güçtür. Sevdiklerini madde bağımlılığından kurtarmak isteyenleri Antalya Ruhbilim Okulu’nun psikoterapi programına katılmalarına ikna etmelerini tavsiye ederiz.

Hakkında Antalya Ruhbilim

Check Also

Şizofreni ve Psikoterapi

Şizofreni  genç yaşta başlayan ve ömür boyu tedavi hizmeti veilmesi gereken bir hastalıktır.  Düzenli psikoterapi …