Home / Blog / Depresyonda mısınız? Depresyon nedir? Majör Depresyon nedir?

Depresyonda mısınız? Depresyon nedir? Majör Depresyon nedir?

Herkes zaman zaman üzülür ya da enerjisi düşer. Ancak, “klinik depresyon” mu yaşıyorsunuz? Bu durum nasıl teşhis edilir ve “klinik depresyon”un gerçekte ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Teknik olarak, farklı düşünceler ve semptom modellerini temel alan çeşitli “klinik depresyon” formları vardır. “Klinik depresyon” bunlarla sınırlı olmamakla birlikte aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir: Depresyonlu Uyum Bozukluğu, Distimik Bozukluk, Majör Depresif Bozukluk ve Bipolar Bozukluk (resmi olarak Manik-Depresyon olarak bilinir). Buna ek olarak, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi bazı fiziksel hastalıklar, “klinik depresyon”u andıran semptomlara neden olabilir. Ayrıca, bir aile üyesinin veya arkadaşının ölümü gibi zorlu kayıplar sizi “klinik depresyona” benzeyen doğal bir üzüntü reaksiyonu üretmekten dolayı çok üzülebilir ancak zamanla hafifleten, çoğunlukla “ölüm” olarak adlandırılan kayba normal bir tepki.

Zihinsel sağlık uzmanları depresyonunuzu, DSM-IV’te listelenen belirtilere (tüm zihinsel rahatsızlıkları teşhis etmek için kullanılan tıbbi kılavuza) dayalı olarak teşhis eder. Şaşırtıcı bir şekilde, tıbbın hemen hemen tüm diğer alanlarından farklı olarak, zihinsel sağlık teşhisleri (birkaç istisna dışında) nedenleri, beyin taramalarını veya diğer tıbbi testleri (örn., Depresyon için kan testi yoktur) belirleyerek yapılmaz! Depresyon tanısı yalnızca bir dizi belirtiye dayandığından, depresyonunuza nasıl dönüştüğünüz ve depresyonunuza neden olan şeylerin (genellikle karmaşık çevresel faktörleri içerdiğinden) “klinik depresyon” tanısını koymak zorunda değildir. “Klinik depresyona” sebep olan şey açısından, en sık, başa çıkma yeteneğinin boğulduğu hoş olmayan yaşam durumlarına tepkilerinizden kaynaklanmaktadır. Gariptir ki, depresyon tanısını koymanın açık bir nedenini belirleme gereği olmamasına rağmen “klinik depresyon” sıklıkla bir “kimyasal dengesizlik” olarak görülmektedir; depresyonun teşhisi, bir kan testi veya beyin taraması ile şu anda imkansızdır.

Tanı, depresif semptomlarınızı doktorunuza nasıl tarif ettiğiniz tarafından belirlenir ve neden depresyona girdiğinize bakılmaksızın, uyuşturucu neredeyse her zaman birincil tedavi olarak sunulur (tüm depresyon vakaları beyninizdeki “kimyasal dengesizliklerden” kaynaklanıyormuşç gibi) gerçekte yalnızca çok az sayıda vakanın böyle bir dengesizlikten kaynaklandığı). Ne yazık ki çoğu depresyon türü depresyonun nedenlerinin genellikle çevrenizdeki sorunlardan dolayı çok yönlü olduğu ve yalnızca genetik ve biyolojik faktörlere nazaran daha küçük bir alt kümede olduğunu gösterse de ağırlıklı olarak uyuşturucu ile tedavi edilmektedir. Genellikle depresyonunuzun nedeni, normal kabiliyetinizi bastıran, sıkıntıya, çaresizlik ya da umutsuzluğa, moralizasyon ve nihayetinde depresyona neden olan belirgin stresörler ya da zor yaşam koşullarını içerir. Bu nedenle, depresyonunuzu anlama ve çözme için başlangıç ​​noktası, uyuşturucu kullanmak yerine zihinsel sağlık uzmanı tarafından konuşmak ve duygularınızı çözmek için beceri öğrenmek olmalıdır.

Maalesef, son on yılda yapılan çalışmalar, psikoterapi ve danışmanlığın daha az sıklıkla ve anti-depresanların giderek daha sık ve şiddetli psikolojik çöküntüye sahip yaygın depresyon biçimleri için önerildiğini göstermiştir! Genel bir kural olarak, hekiminizin depresyonunuza neden olduğunu düşündüğü şeyleri (önemli tedavi etkileri bulunan depresyon türünü) için mutlaka mantıklı bir gerekçe talep etmelisiniz. Sağlayıcınız size net bir gerekçe sunamıyorsa, bir klinik psikolog gibi bir uzmanla görüşmeyi ciddi olarak düşünün.

Depresyon veya diğer önemli çözümlenmemiş konularla uğraşıyorsanız, daha iyi ve daha tatmin edici bir hayat sürmek için ihtiyacınız olan yardımı almayı hak ediyorsunuz. Antalya Ruhbilim Okulu depresyon tedavisinde büyük başarılar elde etmiştir. Antalya’da depresyon tedavisi için bizi her zaman arayabilrsiniz. Endişelerinizi eğitilmiş bir profesyonelin gidermesini istiyorsanız Antalya Ruhbilim Okulu‘nun depresyon tedavisinden yararlanabilirsiniz.

Hakkında Antalya Ruhbilim

Check Also

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 10 Belirtisi

Gün içinde defalarca ellerinizi yıkamaktan kendinizi alamıyor musunuz? Milimetrik bir düzenle yerleştirdiğiniz eşyalarınızın yerleri değişecek …