Home / Blog / Depresyon Tedavisi: Tedavi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Depresyon Tedavisi: Tedavi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Depresyon için etkili ilaç tedavisi nedir ve ne kadar sürer?

Alternatif yaklaşımlar, bu tür tedavi olarak ne kadar etkilidir depresyon tedavisinde?

En iyi depresyon tedavisi nasıl yapılır?

Yakın zamandaki depresyon araştırmaları, depresyonumuzu nasıl algıladığımızı, aslında ne düşündüğümüzü gösterdiğimizi, yaptığımız tedavinin etkililiği (verimliliği) açısından bunun gerçekten önemli olduğunu göstermektedir. Bunun anlamı, depresyon hakkındaki tüm gerçekleri bilmek, gerçekten depresyonu anlamak, inanılmaz derecede önemlidir. Bu nedenle, bugüne kadar Depresyon Öğrenme Yolu’nu tamamladıysanız, seçtiğiniz terapiyi en iyi şekilde değerlendirmek için iyi bir yerde olacaksınız.

Depresyon üzerinde çok araştırma yapılmış, bu alanada bir hayli bilgi mevcut. Bununla birlikte, bu kadar çok bilgiye ve avantaja rağmen depresyonu iyileştirmenin en etkili yolunun ne olduğu konusunda net bir resim elde etmek zor.

Burada okuduğunuz bilgilerin çoğu, ABD hükümeti tarafından kontrol edilen kapsamlı bir meta-çalışmaya dayanılarak, 100.000’den fazla kişisel araştırmanın bulgularını içeriyor. Araştırma on beş yıllık bir süre boyunca yürütülmüştür.

Depresyonun İlaçlarla Tedavisi

Milyonlarca insan gibi, depresyon tedavisinde bir tür antidepresan kullanıyor olmanız mümkündür. Antidepressanlar genellikle sağlık uzmanlarının öne sürdüğü ilk tedavi seçeneğidir.

Antidepresanların aslında depresyonda sık görülen bir belirtiyi neye tabi tuttuğunu anlamak suretiyle antidepresanlarla ilgili bazı temel bilgileri anlamaya başlayabiliriz:

Neden antidepresanlar sadece vakaların yaklaşık üçte birinde, bir diğerinde ise kısmen etkili olmaktadır? Antidepresanların kullanıldığı vakaların diğer kısmı hiç fayda görmüyor.
Depresyonun tek başına antidepresanlarla tedavi edildiğinde nüks oranı neden çok yüksektir?
Birçok kişi için, yan etkiler depresyondan daha tatsızdır, bu nedenle tedaviyi bırakırlar.
Ayrıca, eğer bu ilaçların depresyonda olduğu gibi depresyonu atlatmada iyi olduğu söylenirse, depresyonun arttığını ve sadece antidepresanlarla tedavi edilen hastaların ikinci bir depresyon dönemi geçirme şansının% 80 olduğunu düşünelim mi?

Depresyon sizi gerçekten kötü hissettiriyorsa, antidepresanların bazen getireceği rahatlamadan çok hoşnut olabilirsiniz. Bununla birlikte, hatta daha fazla bir nüksten kaçınmak için en iyi şansı elde etmek istiyorsanız, doğru terapi veya beceri eğitimi almanız önemlidir. Bunu daha sonra Depresyon Öğrenme Yolu’nda inceleyeceğiz.

Atın Önündeki Araba

Depresyonun bir hastalık olarak (ve bu nedenle antidepresanlar ile tedavi edilecek şekilde) tanımlanmasının temel nedenlerinden birisi, yanıltıcı olmasa da, en azından çelişkilidir.

İlaç tedavisinden sonra yüksek nüks oranı, depresyonun kronik bir hastalık, yani uzun süreli yüksek dozda ilaç ile tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Bu, kullanılan ilaçların depresyona karşı eğil, sadece semptomlara karşı etkili olmasından ileri geliyor.

Ancak şunu düşünürsek:

Depresyonun ortalama süresi tedavi edilmediği takdirde 8 aydır.
Depresyon ilacı, tipik olarak, etkili olup olmadığından 6 hafta önce bilinmelidir ve daha sonra 6 ay boyunca devam ettirilir.
Yinelemeyi bir gerekçe olarak göstererek, bazı tedaviler “2 aşamalı bir yaklaşım” önerir ve bu yaklaşım 2 yıldan fazla sürer.
Bilişsel, davranışsal ve kişilerarası terapi kombinasyonu ve psikoterapi gibi diğer tedavilerde nüks oranı çok daha düşüktür. (Duyguları sakinleştirmek ve terapide daha hızlı ve etkili bir katılım sağlamak için gevşeme tekniklerinin de kullanılmasını öneriyoruz.Ayrıca temel duygusal ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için hastanın yaşam tarzının kontrol edilmesi de gereklidir.)
Ayrıca, yakında çıkacak olan ilaç tedavilerinin yan etkilerini hesaba katmalıyız.
O halde açıktır ki:

Depresyona karşı birincil silah olarak antidepresanların kullanımı gittikçe artan bir şekilde, özellikle de uzun vadeli bir çözüm olarak tartışılabilir.

Antidepresanlar tarafından tedavi edilen ‘kimyasal dengesizlik’ hemen hemen her zaman depresyonun bir sonucudur, bir sebep değildir.

Antidepresan ilaçlar, bazı insanlara şiddetli depresyon semptomlarını çabucak kaldırmada faydalı olabilir, ancak depresyon için tek tedavi olmamalıdır.

 

Hakkında Antalya Ruhbilim

Check Also

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 10 Belirtisi

Gün içinde defalarca ellerinizi yıkamaktan kendinizi alamıyor musunuz? Milimetrik bir düzenle yerleştirdiğiniz eşyalarınızın yerleri değişecek …