Home / Blog / 10 Doğal Depresyon Tedavisi

10 Doğal Depresyon Tedavisi

Depresif olmak kendinizi çaresiz hissetmenize neden olabilir. Asla çaresiz değilsin. Terapiyle ve bazen ilaçlarla birlikte, mücadele etmek için kendi başınıza yapabileceğiniz çok şey var. Davranış tarzınızı değiştirme – fiziksel aktiviteniz, yaşam tarzınız ve hatta düşünme şekliniz – tümünün doğal depresyon tedavisidir.

Bu ipuçları, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

1. Bir rutine girin. Eğer depresyondaysanız, bir rutine ihtiyacınız var.

Depresyon,  hayatınızdan düzeni uzaklaştırır. Bir gün diğerinde erir. Hafif bir günlük program belirlemek, yolunuza devam etmenize yardımcı olabilir.

2.Hedefler belirleyin. Depresyondayken, hiçbir şeye başaramadığınızı hissedebilirsiniz. Bu, kendinizi daha kötü hissetmenize yol açar. Bunu düzeltmek için, kendinize günlük hedefler belirleyin, önünüze atılması gereken bazı adımlar koyun.

Çok küçük adımlarla başlayın. Hedefinizi her geçen gün daha iyi yemek yapmak gibi başarılı olabileceğiniz bir şey yapın.

Daha iyi hissetmeye başlayınca, daha zorlu günlük hedefler ekleyebilirsiniz.

3. Egzersiz yapın. Bu geçici olarak endorfin adı verilen iyi hissi veren kimyasal maddelerin salgılanmasını artırır. Ayrıca, egzersizlerin depresyonu olan insanlar için uzun vadeli faydaları da olabilir. Düzenli egzersiz yaparak beynin olumlu yönde yeniden telaffuz edilmesini sağlar.

Ne kadar egzersiz yapmanız gerekiyor? Bir fayda elde etmek için maraton koşmanız gerekmez. Haftada birkaç kez yürümek  yardımcı olabilir.

4. Sağlıklı Beslenmek. Depresyonu düzenleyen sihirli bir diyet yoktur. Yine de ne yediğinizi izlemek iyi bir fikirdir. Depresyon sizi aşırı yeme eğiliminde buluyorsa yemeğinizi kontrol altına almanız kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

Omega-3 yağ asitleri (somon ve ton balığı gibi) ve folik asit (ıspanak ve avokado gibi) içeren gıdaların depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunduğunmaktadır.

5. Yeterince uyuyun. Depresyon, yeterince dinlenmenizi zorlaştırabilir ve çok az uyku depresyonu daha da kötüleştirebilir.

Ne yapabilirsiniz? Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak başlayın. Yatmaya gidin ve her gün aynı saatte kalkın. Kestirmemeye çalışın. Tüm dikkat dağıtıcı şeyleri yatak odanızdan çıkarın – bilgisayar ve TV olmasın. Zamanla uykunuzu geliştirirsiniz.

6. Sorumluluklarınızı üstlenin. Depresyondayken, hayattan geri çekilip evde ve işyerinde sorumluluklarınızı bırakmak isteyebilirsiniz. Yapmayın. Hayata katılmak ve günlük sorumluluklara sahip olmak, depresyona karşı yardımcı olabilecek bir yaşam tarzı sağlamanıza yardımcı olabilir.

Eğer tam zamanlı okul ya da işiniz yoksa, sorun değil. Yarı zamanlı düşünün. Bu çok fazla gibi görünüyorsa, gönüllü çalışmayı düşünün.

7. Olumsuz düşüncelere meydan okuyun. Depresyona karşı mücadelede, bir sürü çalışma zihinseldir – nasıl düşündüğünüzü değiştirmek. Depresyondayken, olası en kötü sonuçlara atlayın.

Kendinizi kötü hissettiğiniz bir sonraki sefer, doğal bir depresyon tedavisi olarak mantığı kullanın. Kimsenin sizi beğenmediğini hissedebilirsiniz, ancak bunun için gerçek kanıtınız var mı? Gezegendeki en değersiz kişi gibi hissedebilirsiniz, ancak bu gerçekten doğru mudur? Uygulama gerektirir, fakat zamanla, kontrol dışı kalmadan bu olumsuz düşünceleri yenebilirsiniz.

8. Beslenme ve gıda takviyeleri kullanmadan önce doktorunuza danışın. Depresyon için belirli gıda takviyeleri umut verici kanıtlar sunuyor. Bunlara balık yağı, folik asit ve SAM de dahildir. Ancak emin olmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce, özellikle de ilaç kullanıyorsanız, daima doktorunuza danışın.

9. Yeni bir şey yapın. Eğer depresyondaysanız, başınız belada değil. Farklı bir şey yapmak için kendinizi itin. Bir müzeye gidin. İkinci el bir kitap alın ve bir parkta banka oturup okuyun. Bir çorba mutfağında gönüllü olun. Bir dil dersi alın.

Farklı bir şey yapmak için kendimize meydan okuduğumuzda beyinde kimyasal değişiklikler meydana geliyor. Yeni bir şey denemek, zevk, zevk ve öğrenimle ilişkili olan [beyin kimyasal] dopaminin seviyesini değiştirir.

10. Eğlenmeye çalışın. Eğer depresyondaysanız zevk aldığınız şeylere daha fazla zaman ayırın. Ya artık eğlenceli görünmüyorsa? Bu, sadece bir depresyon belirtisidir. Yine de denemeye devam etmelisiniz.

Kulağa garip gelse de, eğlenerek çalışmanız gerekiyor. Bir angarya gibi hissetseniz bile, tadını çıkardığınız şeyleri planlayın. Film izlemeye devam edin. Akşam yemeği için arkadaşlarınızla dışarı çıkmaya devam edin. Depresyona girdiğiniz zaman, hayattan zevk almak için gereken beceriyi kaybedebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı tekrar öğrenmelisiniz. Zamanla, eğlenceli şeyler gerçekten eğlenceli vakit geçirtir.

Antalya Ruhbilim Okulu depresyon tedavisinde güvenle başvurabileceğiniz bir kuruluştur.

Hakkında Antalya Ruhbilim

Check Also

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 10 Belirtisi

Gün içinde defalarca ellerinizi yıkamaktan kendinizi alamıyor musunuz? Milimetrik bir düzenle yerleştirdiğiniz eşyalarınızın yerleri değişecek …