Home / Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif Kolit Tedavisi

Ülseratif Kolit mide-bağırsak kanalının kronik ve tekrarlayıcı iltihabi hastalığıdır. En çok kalın bağırsak ve onunda son kısmı rektumu tutar.

Ülseratif kolit nedir?

Kalın bağırsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın (kolon mukozasının) iltihabidir. Mukozada iltihap ve kanayan yaralara (ülser) yol açar. Hastaların bir kısmında bağırsağın daha büyük bölümü,  bazı hastalarda da tüm kalın bağırsak hastadır. Yani hastalığın tutulumu hastadan hastaya değişir.
Hastaların bir kısmında başlangıç döneminde kabızlık olabilirse de, genellikle ishal vardır. Dışkı kanlıdır. Kanla birlikte mukus denilen parlak, kaygan barsak salgısı ve cerahat de dışkı içinde görülür.
Ülseratif kolit süreğen bir hastalıktır, yıllarca devam eder. Tedavi ile hastanın yakınmaları bağırsaktaki hastalık hali düzelir. Ancak zaman zaman tekrarlamalar gösterir.

Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir?

1. Kanlı ishal,
2. Makattan kan ve sümüksü madde gelmesi,
3. Karın ağrısı,
4. Halsizlik yorgunluk,
5. İştahsızlık ve kilo kaybı,
6. Kansızlık, solukluk,
7. Bazı hastalarda, gözde kızarıklık ve yanma, eklemlerde ağrı, ciltte döküntüler ve karaciğer fonksiyon testlerinde bozukluklar.

 

 Ülseratif kolit tanısı nasıl konulur?

Hastanın hikâyesinde kalın bağırsaktan olan kanama, birlikte olan ishal ve karın ağrısı ülseratif kolit olabileceğini düşündürür. Yapılan dışkı ve kan tetkikleri ile bağırsak enfeksiyonu olmadığı anlaşıldıktan sonra tanıyı kesinleştirmek için kolonoskopi yapılması gereklidir. Kalın bağırsaklar ve ince bağırsağın son bölümü kolonoskopi adi verilen optik ve bükülebilir  bir aletle ayrıntılı olarak görüntülenebilir. Buradan   biyopsi alınır. Patoloji ile tanı konulmaktadır.

 

Ülseratif kolit nasıl tedavi edilir?

Hastalığın oluşum nedenlerine dair pek çok teori vardır.  Genel kanı hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğidir.

Sağlıklı insanlarda kolon mukozasından vücut için zararlı olabilecek maddeler geçmez. Fakat bazı durumlarda bakteriyal ve viral enfeksiyonlar kolon mukozasının yapısını bozar ve vücutla uyumsuz proteinlerin mukoza altına geçerek iltihabi reaksiyon gelişmesine neden olurlar.

Bizim yaptığımız tedaviler ve aldığımız başarılı sonuçlar, Ülseratif Kolit hastalığının nedeninin,  kolon mukozasının geçirgenliğinin bozulması sonucunda ortaya çıkan,  pseudo (yalancı) gıda alerjilerine bağlı otoimmün bir hastalık olduğunu gösterdi.

Uyguladığımız tedavi yöntemi öncelikle hastalığa sebep olan pseudo (yalancı) gıda alerjilerini tesbit etmek ve daha sonra yok etmeyi hedefler.   Bunun için gıda alerji testleri yapmaktayız. Çıkan sonuçlara göre tedaviyi planlamaktayız.

Daha sonra, geçirgenliği bozulan  kolon mukozasının yapısının normale  dönmesini sağlayan, nedene yönelik asıl tedaviyi  uygulamaktayız.