Home / Antalya Psikoterapi / Psikoterapist kimdir ve nasıl çalışır?

Psikoterapist kimdir ve nasıl çalışır?

Psikoterapist nasıl çalışır?
Bir psikoterapist, hastanın düşünce, duygu ve davranışında adaptasyon yoluyla değişiklik başlatmak için hastalarla etkileşime girer. Psikoterapistler bireysel ve grup çalışmalarıyla tedavi sağlarlar.

İnsanlar bazen psikiyatr, psikolog, psikoterapist ve danışman arasındaki farkı anlamakta güçlük çekebilirler. Bu nedenle yaşadığınız sorunların çözümü için ne tür zihinsel sağlık desteği bulmanız çok zor olabilir. Çakışan pek çok meslek var. Danışmanlardan ve psikoterapistlerden psikiyatrlara ve psikologlara kadar değişir. Doğru profesyonel aramaya başlamadan önce bu mesleği yapanlara dair bilgi sahibi olmanız çok önemlidir.

Uygun eğitimi ve mesleğinde iyi bir geçmişe sahip birini bulmanız gerekmektedir. Konuşmakta kendinizi rahat hissettiğiniz bir kişinin bulunması da aynı derecede önemlidir.

Psikoterapi, tüm konuşma terapilerini ve birçok ilişkili yaklaşımları / yöntemleri kapsayan bir terimdir. Terimlerin geniş kullanımı nedeniyle, psikoterapist ve danışman başlıkları genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Psikoterapinin amacı danışanların geniş bir endişe alanını aşmasına yardımcı olmaktır. Bu endişeler duygusal zorluklardan psikiyatrik bozukluklara kadar uzanır. Psikoterapistler yalnızca psikoterapi konusunda eğitim verebilirler. Zihinsel sağlık sektöründeki diğer mesleki geçmişlerden de geçebilirler.

Psikoterapistler, hissettiğiniz şeyleri anlamanıza ve keşfetmenize yardımcı olmak için zengin yaklaşımlardan birini seçebilirler. Bazı terapistler ayrıca zor duyguları daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak becerileri öğretir.

Psikoterapi, psikoz gibi daha ağır koşullar için normalde diğer profesyonellerle (psikiyatrlar gibi) çalışacaktır. Bu, etkin, sağlam bir tedavi planı sağlar.

Bir psikoterapist bireyler, gruplar, aileler veya çiftlerle çalışabilir. Birçoğu, birlikte çalıştıklarında ve hangi konuları ele aldığı konusunda uzmanlaşma eğilimindedir. Örneğin, psikoterapistler çocuklarla mı yoksa yetişkinlerle mi birlikte çalıştıklarına karar verebilirler.

Psikoterapistler genellikle danışanlarıyla düzenli olarak görüşmektedirler. (haftada bir kez norm olarak kabul edilmektedir). Psikoterapistlerin içinde eğitim yapabilecekleri farklı terapi türleri vardır: Bunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

Bilişsel ve davranışsal terapiler (insanların düşünme ve davranış biçimine odaklanma)
Psikoanalitik terapiler (geçmiş tecrübelerin şimdiyi nasıl etkilediğine bakmak)
Hümanistik terapiler (kendi gelişimine ve büyümeye odaklanarak)
Sanat terapileri (yaratıcı sanatları terapötik bir şekilde kullanarak)
Diğer terapiler (grup terapileri, yunus terapi vb. gibi diğer tüm terapileri içerir).

Psikoterapi sırasında kullanılan terapiler söz konusu olduğunda birçok ekoller olduğu bilinmektedir.

Psikoterapistlerle ilgili önemli noktalar

Konuşma terapileri kullanarak duygusal / psikolojik endişeleri olan insanlara yardımcı olurlar.
Diğer tıbbi profesyonellerden oluşan bir ekip içerisinde çalışabilirler.
Bilişsel davranışçı terapi gibi bazı terapiler konusunda uzmanlaşmayı seçebilirler.
Eğitimlerine bağlı olarak, bireyler, gruplar, aileler veya çiftlerle çalışabilirler.

Hakkında Antalya Ruhbilim

Check Also

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 10 Belirtisi

Gün içinde defalarca ellerinizi yıkamaktan kendinizi alamıyor musunuz? Milimetrik bir düzenle yerleştirdiğiniz eşyalarınızın yerleri değişecek …