Home / Antalya Psikoterapi / Psikolog ile Psikiyatrist Arasında Fark ne?

Psikolog ile Psikiyatrist Arasında Fark ne?

Psikolog ve psikiyatrist genellikle birbirine karıştırılan iki meslektir. İnsanlar genelde akıl ve sağlığıyla ilgili alanlarda çalışanları psikolog olarak adlandırır. Bazen de

Eğitimleri açısından bakarsak; psikolog 4 yıllık psikoloji eğitimi ardından, çeşitli alanlarda( klinik, endüstri vbz.) 2 yıl yüksek lisans yaparak uzmanlaşır. Terapi yapabilmek için 2 yıl klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlar. Psikiyatrist ise tıp eğitiminin ardından, 4 sene psikiyatri üzerine uzmanlığını yapar ve psikiyatrist unvanını alır.

Psikolog, klinik psikoloji eğitimi boyunca terapi yetkinliklerini geliştirirken, psikiyatrist ise uzmanlığı boyunca ağırlıklı olarak ilaçla tedavi üzerine bilgi birikimini derinleştirir. Temelde tedavi etmeye çalıştıkları durumlar benzer olmakla beraber farklı metotlar uygulamaktadırlar.

Çoğu zaman birlikte çalışan bu iki meslek grubu, tedavinin daha etkili olması açısından ilaç tedavisine başlandıktan sonra, psikolog tarafından uygulanan psikoterapi ile işbirliği içinde çalışırlar.

Psikolog seçmeyle ilgili daha önce bir yazı yayınlamıştım, dilerseniz tıklayabilirsiniz.

Psikolog Barış Gürkaş

İstanbul

Hakkında Antalya Ruhbilim

Check Also

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 10 Belirtisi

Gün içinde defalarca ellerinizi yıkamaktan kendinizi alamıyor musunuz? Milimetrik bir düzenle yerleştirdiğiniz eşyalarınızın yerleri değişecek …